BASINDA BİZ

ŞİŞKO OSMAN HALICILIK
TURİZM SANAYİ VE TİCARET LTD.

Kapalıçarşı Zincirli Han No: 15    34126 İstanbul / TÜRKİYE
Phone: (90) - 212 - 528 35 48 , Fax: (90) - 212 - 526 72 87

Web site: www.siskoosman.com
E - mail: siskoosman@siskoosman.com

Print

 

ileri >
< geri

Eşsiz Halılar: Osman Şenel'in dükkanında her türlü halıyı bulmak mümkün. Ama bazı halılar var ki, gerçek değerinin çok üstünde fiyat verilse bile, gönül bağı yüzünden bu halıları satamıyor. O'nun dükkanında pazarlık yapılmıyor.

HALI BİR TUTKUDUR

- Osman Şenel'i herkes Şişko Osman olarak tanır. Kendisi de böyle çağırılmaktan çok memnun. İki üniversite mezunu ve halıcılık mesleğine gönülden bağlı.

- O'nun kitaplığında halı hakkında yazılan tüm kitapları bulmak mümkün. Gece-gündüz okuyor, şehir şehir, köy köy gezip halıları inceliyor.

Kapalıçarşı'ya girdiğiniz zaman kime sorsanız, halıcı Şişko Osman'ın dükkanını gösterir size. Çünkü çarşıda apayrı bir ünü ve yeri var Şişko Osman'ın. Babasının dedesinden miras olan halıcılık işinde kimse onun kadar bilgili ve tecrübeli değil. Fransa'da siyasal ekonomi, Mısır'da arapça eğitimi gören Şişko Osman, Dünyanın pek çok ülkesinde seminerlere, konferanslara katılıp, Türk halı ve kilim sanatını tanıtıyor. İyi bir halı satıcısı olmak, kaliteli halıyı bir bakışta anlamak , halının dilini çözebilmek için çok uzun yıllar bu işi yapmak gerekiyor, bir de Şişko Osman gibi halının bir tutku, bir sevda işi olduğunu düşünmek...


Dükkanında hiç bir yerde göremeyeceğiniz kadar güzel halılarla karşılaşıyorsunuz. Öyleki daha önce gördüğünüz ve çok beğendiğiniz el halıları O'nun halılarının yanında sönük kalıyor. Şişko Osman, mesleğine o kadar tutkun ki, karavanını halı sahibinin evinin önüne çelip, üç hafta süreyle "hadi gel satıyorum sana" demesini bekleyebiliyor.


Eğer siz de yıllar yılı kullanacağınız bir halı arıyorsanız, ya da bu el sanatını seviyor ve bilgi almak, manevi değeri milyonlarca ölçülemeyecek halılara dokunmak istiyorsanız, Şişko Osman'ın dükkanına mutlaka uğrayın. Hemen söyleyelim, sizin de bildiğiniz gibi halı fiyatları ucuz değil. Özellikle de el halıları. Ama bu iş için para ayırdıysanız, almaya karar verdiyseniz ucuza alamayacağınızı da biliyorsunuz demektir.


Halının ömrünü uzatmak için: Şişko Osman, halının bakımının çok özen istediğini söylüyor ve üzerinde durulması gerekenleri şöyle sıralıyor:


- Halıyı yıkatmak için mutlaka profesyonel bir şirkete vermelisiniz.
- Sirkeli su ve arap sabunu halının rengini solduracaktır. Bu nedenle temizlik için asla bu malzemeler kullanılmamalı.
- Haftada bir bile olsa elektirikli süpürge ile halıyı süpürmek zararlıdır. Mümkünse, el süpürgesi ile süpürülmeli.
- Elektirik süpürgesi ile halı süpürüldüğü zaman (en düşük devirde) ilmiklerin sökülmemesi için her iki tarafından da süpürmek gerekir.
- Saçaklar çamaşır suyuyla yıkanmamalı.
- Güneş ışınları halıya direkt olarak gelmemeli.
- Halı asla sopa ve benzeri şeylerle dövülerek temizlenmemeli.
- Hava sıcaksa, çok az bebe şampuanı ile köpük yaparak halı silinebilir.