BASINDA BİZ

ŞİŞKO OSMAN HALICILIK
TURİZM SANAYİ VE TİCARET LTD.

Kapalıçarşı Zincirli Han No: 15    34126 İstanbul / TÜRKİYE
Phone: (90) - 212 - 528 35 48 , Fax: (90) - 212 - 526 72 87

Web site: www.siskoosman.com
E - mail: siskoosman@siskoosman.com

Print

 

ileri >
< geri

EFSANEVİ HALI USTASI

Türk halı sanatı konusunda ilim yapan "Şişko Osman" lakaplı Osman Şenel, yurtdışında sessiz sedasız kültürümüzü tanıtıyor.

Ataları bile birer halı ustası :

Osmanlı saraylarının zeminlerini eşsiz el halıları ile kaplayan bir sülalenin torunu olan Şişko Osman lakaplı Osman Şenel, Kapalıçarşı'nın en eski halı ustalarından biri. Hala zamanın büyük bir kısmını,

Anadolu'da Türk halı sanatı üzerine araştırmalar yaparak geçiriyor. Bir yıl içerisinde 7 Avrupa televizyonunda halıcılık üzerine konuşmalar yapan Şişko Osman, bir çok uluslararası kongreye de katıldı.
Yeni ustalar yetiştiriyor : Oğullarını ve yeğenlerini halıcı olarak yetiştiren Şişko Osman, "halı sevgi işidir" diyerek bir çok halısını satmayacağını söylüyor.Halıların anlamı var : 64 yaşındaki Şişko Osman, halıların dilinin anlaşılmadığını söylüyor. Pek çok ünlü Avrupalı ressamın, Anadolu'nun halı motiflerinden esinlenerek tablolar yaptıklarını belirten halı uzmanı, "Anadolu insanının duygu zenginliği ve yaratıcı gücünün dünyada eşi benzeri yoktur. Bir halıda renklerle, şekillerle, düğümlerle gencecik bir kızın tüm hayallerini umutlarını ve hünerlerini görmek mümkündür" diyor.

Özel bakım yapıyor : Osman Şenel büyük çoğunluğu yabancı olan halı meraklılarına ücretsiz danışmanlık da yapıyor. Hatta Amerikalıların Şişko Osman ile görüşmek için günübirlik İstanbul'a geldikleri de oluyor. 90 yıllık ipek seccadelere ve kök boya yün halılarına özel bakım uygulayan Şişko Osman, halılarına fiyat biçmekte ise zorlanıyor. "100 dolardan 10 bin dolara kadar bir çok el halısı var" diye konuşuyor.

Eğitimi ve kültürü mükemmel : Fransa'da siyasi ve ekonomi eğitimi alan Osman Şenel bununla yetinmemiş ve Mısır'da Arap dili üzerine yüksek öğrenim görmüş. 6 yabancı dili mükemmel derecede biliyor. Şenel'in halıcılık üzerine eserleri de var.