PRESS REVIEWS

ŞİŞKO OSMAN HALICILIK
TURİZM SANAYİ VE TİCARET LTD.

Kapalıçarşı Zincirli Han No: 15    34126 İstanbul / TÜRKİYE
Phone: (90) - 212 - 528 35 48 , Fax: (90) - 212 - 526 72 87

Web site: www.siskoosman.com
E - mail: siskoosman@siskoosman.com

Print

 

< back

Kapalıçarşı'nın eskilerini bulmaya niyetliyiz. O nedenle zincirli han'a Şişko Osman'ın yerine gidiyoruz. 70 yaşında olan Osman Şenel, Halı almak için Anadolu'yu dolaşıyor. Kapalıçarşı'nın bir numaralı halı ustası o, dededen halıcı. Yeğeni Bilgin Aksoy'la konusuyoruz. "Halının Picasso'su" denen Osman bey'in sırrını öğrenmek istiyoruz. "Sattığımız mallar tümüyle orjinaldir; anilin boya, hazır malzeme ile yapılmış malları satmıyoruz.

Anadolu'da genç kızların kendisi için dokudukları halılardır bizim mallarımız. "Bizde satılan halının aynısını başka bir yerde asla göremezsiniz" diyor. Bir nakış inceliğinde şekillerin olduğu, el emeğinin tüm güzelliğinin yansıdığı, sıcak, davetkar yün ve ipek halılara bakıyoruz. Osman bey'e niye Picasso dendiğini anlıyoruz.

Osman bey çok tanınan bir insan. Vizyon, Aktüel, National Geographic Traveler, GQ dergileri röportaj yapmış onunla; yabancı ve yerli televizyon kanallarında konuşmuş. Bilgin Aksoy satılık olmayan bir halı koleksiyonlarının olduğunu ve bunu zaman zaman segilediklerini anlatıyor. Gerçekten de halılara baktığımızda insan yüreğinin ifadesinin desenlere yansıdığını anlıyoruz.